Procesní čas

Procesní čas patří mezi časy měřené na procesu, které měříme ve fázi MEASURE a analyzujeme v rámci procesní analýzy ve fázi ANALYZE

Také se můžeme setkat s názvem:

Touch time

 

My výraz „touch time“ nepoužíváme, i když zní logičtěji, aby se nepletl s TT, který znamená „takt time“:

Značí se PT= Process time (procesní čas) a představuje čas /délku doby provádění konkrétní činnosti. Uvádí se v jednotkách času (ms, s, min, h, dny, ….)

  • Nahrání firmwaru do zařízení trvá průměrně 26 s, tj. PT = 26 s
  • Zabalení výrobku trvá průměrně 6 s, tj. PT = 6 s
  • Ruční zadání údajů z konkrétního typu faktury do systému trvá průměrně 46 s, tj. PT = 46 s
  • Vyplnění formuláře trvá průměrně 2,5 min, tj. PT = 2,5 min

Procesní časy jednotlivých činností potřebných při zpracování jedné jednotky (výrobek, služba) můžeme (pokud se činnosti paralelně nepřekrývají) sčítat:

Procesní čas a multitasking

Pokud je práce na kroku přerušována jinými činnosti ( viz dostupnost operátora v %), což je typické pro služby, zjišťuje se procesní čas pro jednotlivý krok konkrétního procesu poměrně náročně. 

V takovém případě je dobré vytvořit časové snímky, které nám umožní spočítat čas, který je během pracovní doby opravdu věnován činnosti, která souvisí s daným procesem.

Procesní čas operátora a stroje

Při analýze procesu můžeme někdy potřebovat znát i efetivitu stroje/přístroje, zařízení. Chceme znát čas (který je součástí procesního času), po kterou se  v rámci kroku používá. Tomuto času se říká čas chodu stroje.

Procesní čas a opravy defektů

V případě, že je třeba u konkrétní činnosti provést opravu defektu (oprávka, předělávka, …), průměrný procesní čas se logicky prodlužuje. My ale nemůžeme přičítat k  procesnímu času kroku  čas potřebný k opravě jednotky. To by šlo pouze v případě, že by se musela opravovat v tomto kroku každá jednotka, která krokem prošla (všechny výstupy z kroku byly defektní).

Jestliže tedy není každá jednotka z kroku natolik defektní, že se musí opravovat, prodlužuje se  PT o průměrný čas na jednotku strávený opravami, říká se mu čas cyklu oprav (RCT) a pokud je vysoký,  je příznakem slušně fungující tzv. skryté továrny.

Někdo ho při mapování procesu přičítá rovnou k procesnímu času, jiný ho uvádí jako další informaci k danému kroku.