Graf je sestaven na základě dat logických podskupin o stejné velikosti a skládá se ze dvou částí:
z grafu průměrných hodnot (Graf Xbar) logických podskupin a
z grafu směrodatnách odchylek (Graf s) logických podskupin.
Kontrolní limity horního grafu (X-bar) jsou sestaveny na základě průměrné variability ve formě směrodatné odchylky. Jestliže dolní čast grafu (graf s) není stabilní, limity nemusí být správné.
Při sestavování limitů je tedy třeba kontrolovat, jestli jsou směrodatné odchylky (data spodní části grafu) v limitech.
Vzorce pro sestavení kontrolních limitů
Jak velké mají být logické podskupiny
Tento graf se doporučuje používat, pokud máme velké logické podskupiny (více než 8 (někdo doporučuje 10)) dat v jedné podskupině). Do 10 dat v logické podskupině vypadá Xbar-s a Xbar-R velmi podobně a vzhledem k tomu, že Xbar-R se lépe vysvětluje, je v takovém případě lepší použít ten.
Kolik potřebujeme dat na správné sestavení limitů
Minimální počet dat ze všech podskupin je 60 dat celkem (logických podskupin bude logicky n-krát méně)
Co když máme málo dat?
Jestliže máme nedostatek dat, používáme graf I-mR. Jestliže chceme použít Xbar-s i s malým počtem dat, vypočítáváme kontrolní limity z okamžitého počtu dat, a s každým novou naměřenou hodnotou kontrolní limity znovu přepočítáváme do té doby, dokud jich nemáme dostatečně.
Jak a kdy sbíráme logické podskupiny?
Logické podskupiny sbíráme po pravidelných intervalech (každou hodinu, jednou za směnu, jednou denně, …). Cílem takového sběru je, abychom měli těmito logickými podskupinami měli pokryty změny v procesu.
Musí být logické podskupiny homogenní?
Homogenita dat je potřebná v rámci jedné logické podskupiny. Mezi sebou logické podskupiny ani jejich statistiky(průměr, rozpětí, směrodatná odchylka, atd.) homogenní být nemusí. Naopak, logické podskupiny se sbírají tak, že většinou nejsou vzájemně homogenní (snažíme se pokrýt změny v procesu).
Potřebujeme normální data?
Normalitou dat, logických podskupin ani jejich statistik se vůbec nemusíme zabývat. Tento graf funguje pro všechna data, nezávisle na jejich rozdělení.
Musí být podskupiny stejně velké?
Ano.
Je třeba respektovat v grafu pořadí dat?
Ano. My zaznamenáváme do grafu data ve stejném pořadí, jako byla naměřena z výstupu procesu. K datům se lépe dohledává kontext (což je třeba, když detekujeme signál).
Kdy je třeba přepočítat znovu limity?
Pokud je počítáme z méně než 60 hodnot, tak s každou novou hodnotou do té doby, dokud jich nemáme dostatečně.
Při každém zásahu, který změnil proces. Jestliže jsou data nevyhovující, je třeba odstranit příčinu, která změnu způsobila.
Jestliže data vypadají evidentně jinak než v minulosti (a to ze známé příčiny) a chování procesu je vyhovující.